Zima je po meni teško razdoblje za vlasnike koi-a i to ne iz razloga jer strahujem da će se ribe smrznut nego mi je to dio godine kad nemogu uživati u njihovoj ljepoti i veselom plivanju. ukoliko je dubina ribnjaka zadovoljavajuća (od 1m na više) nisu potrebne nikakve radnje za prezimljavanje osim pojačanog hranjenja visoko kaloričnom vitaminskom hranom u perijodu prije spuštanja temperature vode na 10-8 stupnjeva. Nakon što temperatura vode trajno padne ispod 8 stupnjeva koi-e nije potrebno hraniti. Naime u tom periodu koi-i su neaktivni i ne zahtjevaju hranu a svako forsiranje hrane ih samo uznemirava i hrana koju ne pojedu završava kao otpad. Tjekom zime potrebno je voditi računa o ledu koji sam po sebi nesmeta ukoliko cjela površina ribnjaka nije zaleđena, naime dio ribnjaka mora ostat nezaleđen da bi se u vodi mogla obavljat izmjena plinova (da se voda prozračuje). Ukoliko imate pumpu koja će na jednom djelu mreškati vodu taj dio ribnjaka se neće zalediti. Ukoliko je sve odrađeno na ovaj način vaše ribe mogu mirno prezimiti. Ovo je naj jednostavniji i naj prirodniji način prezimljavanja kojeg koristi većina i uvjeren sam da ako se odlučite za ovaj način prezimljavanja da ćete biti zadovoljni.

Jedan od načina za prezimljavanje je grijanje ribnjaka (kabelskim grijačima ispod gumene podloge)ali to je gotovo neizvedivo sa velikim i dubokim ribnjacima a može biti i opasan za ribe ukoliko se napravi loše pa dođe do velike razlike u temperaturi dna i površine. Ovaj način nikom ne preporučam a i rijetki su se upustili u avanturu zvanu grijanje ribnjaka.

Nadalje postoje i varijante sa premještanjem riba u akvarij ili plastične tankove za prezimljavanje ali takav način je također zahtjevan jer koi-i zahtjevaju mnogo vode a opet se postavlja i pitanje filtracije i dogrijavanja vode, također ne preporučam.

0 komentari: