Navikli smo gledati vrtne ribnjake ukomponirane u divan i njegovan vrt pa mislim da bi bilo potrebno pisati i o tome. Meni kao zaljubljeniku prvenstveno u koi šarane je bitno ba mi ribe imaju dobre uvjete ali većini je ipak stalo da to sve skupa na nešto liči. Kao i kod same gradnje ribnjaka preporučljivo je što detaljnije isplanirati a ne uređivati korak po korak. Ribnjaci su većinom pravocrtni ili onako prirodni pa u skladu s tim treba biti i okoliš, dakle kad je ribnjak ravnih linija takve bi i okolne crte bile vizualno prihvatljivije a kad je rađen da liči na prirodno jezerce treba biti raznovrstan kao i priroda. Bitno je da okoliš čak i ako izgleda kao džungla odiše smislom i urednošću. Preporučam vam da prilikom uređenja okoliša imate u vidu da biljke ili stabla rastu tako da planirate kako će to izgledat za koju godinu, i pazite da vam kakvo korijenje neošteti ribnjak. Ukoliko vam ovi kratki savjeti nisu bili od neke pomoći to je jer nebi htio sputavati vašu maštu koja će vam uvjek biti najbolji priručnik. Ali evo nekoliko koraka koji bi vam mogli biti korisni pri sjetvi travnjaka:
1. Priprema terena
Teren za sjetvu treba pripremiti na 20 cm dubine, dodavajući organsko i mineralno gnojivo. Zemlju treba izmrviti što je više moguće prije ravnanja te odstraniti kamenje i korov te po potrebi dodati malo pjeska; za drenažu načiniti lagani nagib prema vanjskim rubovima, kako bi se spriječilo formiranje lokvi na tlu.
2. Sjetva
Najbolji period za sjetvu je općenito u rujnu-listopadu ili ožujku-travnju, no i u drugim mjesecima, ako se utvrde ambijentalni uvjeti za dobivanje dobrih rezultata. Nakon sjetve potrebno je tlo prekriti slojem treseta te lagano utisnuti valjkom. Za većinu vrsta trave preporučuje se sijati 2,5 kg na 100m2.
3. Navodnjavanje
Za vrijeme perioda klijanja preporučuje se zaljevati tlo više puta tokom dana, kako bi stalno bilo vlažno. Nakon nicanja trave potrebno je rijeđe, ali dugotrajnije zaljevanje, radi stvaranja korijenskog sustava. Prekomjerno zaljevanje može uzrokovati bolesti i propadanje travnjaka.
4. Košnja
Vrši se kada je suh travnjak. Treba nastojati kositi na način da se ne odstrani više od 1/3 lisnate mase. U vegetativnom razdoblju proljeće-jesen idealna visina košnje je između 3 i 5 cm. Radi očuvanja travnjaka, u ljetnom periodu treba kositi na visinu iznad 5 cm te odstraniti pokošenu travu. Ovaj postupak osigurava gust travnjak, otporan na gaženje.
5. Gnojenje
Moguće je ubrzati klijanje korištenjem gnojiva «srarter». Preporučuje se izvršiti tri godišnje gnoidbe, sa gnoivom na osnovi dušika sa polaganim djelovanjem. Godišnje travnjaku treba osigurati gnojivo «dušik-fosfor-kalij», u omjeru 20/25 g dušika: 4/5 g fosfornog anhidrida; 8/10 g kalijeva oksida.
6. Kontrola korova
Ako se pridržavate gore navedenih savjeta, mala je mogućnost razvoja korova u travnjaku. U svakom slučaju možete intervenirati preventivno ili selektivnim herbicidom prema vrsti korova.
Kad kupujete novog koi šarana nikad ne možete biti sigurni da je isti potpuno zdrav. Preporučuje se da novo kupljeni koi bude u karanteni koja bi trebala trajati minimalno tri tjedna. Ako mislite da je to pretjerano imajte na umu da bolesni koi šaran može izgledati potpuno zdravo a stradati može cjelokupna populacija šarana u vašem ribnjaku. Nakon završetka perioda od tri tjedna ( 21 dan) možete sa sigurnošću dodati novog koi-a u ribnjak. Pripazite da polako aklimatizirate ribu da se smanji stres.do stresa dolazi zbog nagle promjene okoliša i temperature, trebali biste stavit ribu u plastičnu vrećicu sa vodom iz posude za karantenu te je svezati gumenom trakom ili lastikom. pustite vrećicu da pluta 20 do 30 minuta da se temperatura vode u vrećici polako izjednači sa temperaturom vode u ribnjaku. Pripazite da plastična vrećica ne bude izložena suncu jer se temperatura vode u vrećici može pretjerano povisiti te riba može stradati. nakon toga otvorite vrećicu i dodate malo vode iz ribnjaka. Ponavljajte dodavanje vode 4 do 5 puta u razmacima od 10 minuta. Ovo će omogućiti novom koi-u da se polagano privikne na kemijski sastav vode u ribnjaku. Izbjegni te izljevanje vode iz vrećice u ribnjak, koi-a mrežicom ili rukom pustite u ribnjak.