Da bi uopće došlo do razmnožavanja koi-i moraju spolno sazrijeti, što se događa u trećoj ili češće četvrtoj godini njihovog života. koi-i izbacuju ikru odnosno mlječ koja se ljepi za podlogu odnosno vegetaciju.Ovisno o klimatskim uvjetima, šarani se mrijeste jednom ili više puta godišnje. U krajevima umjerene klime to se događa jednom godišnje. Kada se temperatura vode ustabili na oko 18°C.Spolno zreli mužjaci i ženke se okupljaju. Ženkama je analni otvor odvojen od spolnog, trbusi im otvrdnu i nabubre zbog razvijenih jajnika. Prije mrijesta oko spolnog otvora može se primjetiti crvenilo. Mužjak nema tako tvrd i nabreknut trbuh, a oblik mu je izduženiji. Analni i spolni otvor u mužjaka su zajednički, a tvrde žbice prednjih peraja hrapave su i odebljale. Kao sekundarna značajka kod mužjaka je "svadbenu ruho" (kvržice po prsnim perajama i glavi). Mrijest se odvija u 3 faze:1.mužjak i ženka pivaju jedno uz drugo, matice (spolno zrele ženke) prikupljaju dojmove2.predriga s mužjacima i priprema za mrijest.3.ženke ispuštaju jaja, što je podražaj mužjacima da izbace mliječZrela jaja padaju u vodu okružena mnoštvom spermatozoida, a jedan od njih prodire u jaje i oplođuje ga. Sva jaja koja nisu oplođena u prvoj minuti ostanu neoplođena jer je pokretljivost spermija 30 do 60 sekundi, a opna jaja se zatvara unutar 1 min nakon dodira s vodom. Oplođeno jaje se počne razvijati. Važni su i vanjski faktori tj.osnovni (temperatura, sadržaj otopljenog kisika i svjetlosti) i stimulativni faktori (vremenske prilike sa stabilnim atmosferskim tlakom, prisutnost mužjaka i vodena vegetacija).Također je važna i odgovarajuća prehrana u to vrijeme (povišena razina proteina).
Bitno je tek izlegnuti pomladak neuznemiravati i ne mjenjati uvjete u ribnjaku jer su u ranoj fazi vrlo osjetljivi. Primjerice ja sam prve godine jednotjedni pomladak cca 50 kom... premjestijo u drugi ribnjak jer su agresivne zlatne ribice koje sam držao skupa sa šaranima mahnito gutale sve malene koji nisu bili dovoljno sretni da se uspiju sakriti, nakon tjedan dana svi su bili mrtvi. Preživjelo je 6 koi-a u prvom ribnjaku unatoč nevoljama sa drugim ribicama.

Svatko tko je vlasnik koi ribnjaka zna da osim troškova: gradnje, održavanja, hrane, itd.. vrlo skupa stavka su i vaši koi šarani. Čak i ako novac nije upitan nikako neželite da vaše ribe budu hrana grabežljivcima. Grabežljivci koji najviše prijete su ptice koje se hrane ribom, U mom kraju to su galebovi koji su u stanju pojesti sve ribe u ribnjaku bili to koi-i, zlatne ili teleskopi... Nikako nemojmo zaboravit i kućnu mačku koja može manju ribu iznenaditi i iščupati iz ribnjaka a većeg koi-a ozbiljno ozljediti svojim kandžama. Najbolja zaštita protiv ptica je tanka mreža koja će ih odvratiti od upada u ribnjak. Također zaštitu pruža što veća dubina i zakloni u vodi. Rub ribnjaka ako je 20cm viši i ne pruža zaklon bit će loše lovište za mačke koje će većinom nakon nekog vremena zauvjek odustati od ribolova.







Prilikom početka gradnje pokušajte okvirno izračunat koliko će vas to koštati, jer ja sam planirao potrošiti 3500 kn a nakon potrošenih 4000 kn imao sam rupu u vrtu i plastičnu foliju 8x8m koja je težila 70 kg i sam je nisam mogao ni podići. Potom sam nabavio srećom besplatno 2 kubika kamena za rub ribnjaka. Onda sljede uspjesi ; folija postavljena, voda 10-12 tisuća litara utočena, rub posložen, pumpa (250 kn) i filter vlastite proizvodnje montirani. I čovjek bi rekao to je to, ali nije potrebno mi je 2 kubika riječnog oblutka za dno, ograda, ribe, biljke, posude za sadnju,,,,,,,,ah.
Ali zanemarimo novac najvažnije je planiranje. Najbolje je započeti označavanjem mjesta i oblika budućeg ribnjaka, kad znamo oblik i dubinu izračunajmo veličinu potrebne folije. Naručimo foliju i iskopamo rupu. Stjenke ribnjaka je potrebno obložiti finim pjeskom te filcom ili starim dekama. potom razmjestimo foliju i punimo vodu. Nažalost uređenje dna mora čekati jer potrebno je pustiti da pritisak vode dokraja posloži foliju. Vodite računa da vam rub bude vodoravan i malo viši od okolnog tla da vam s prvom kišom kakva bujica nenanese svašta u ribnjak. Najteži dio je obavljen i možete odmoriti ali pustite neka mašta radi jer još ima puno posla.


Znam da prilikom izgradnje vrtnog ribnjaka zaštitne mjere dolaze na kraju , ali htijo sam započevši ovu temu naglasiti njenu važnost. Nikako nemogu zaboravit da mi se cjelim tjekom izgradnje mojeg ribnjaka po glavi motala izjava g. Burns-a iz crtane serije "Simpsoni" da zahvaljujući neograđenim vrtnim ribnjacima ima više donora organa. Vođen strahom od nesreće ja sam ogradio cjeli vrt. Morate imati u vidu da ribnjak koliko god on bio mali ili plitak može pretstavljati smrtonosnu zamku za djete ali i za odraslu osobu koja će se zasigurno šokirati a vjerojatno i ozljediti ako upadne u ribnjak. Neke od mjera zaštite su potpuno ograditi ribnjak ili ako smatrate da ograda nagrđuje vaše djelo može se postaviti željezna mreža tik ispod površine vode. Da ne duljim vjerujem da ćete i sami pronaći sigurno riješenje i zapamtite najljepši ribnjak je onaj sigurni.


Neki stručnjaci tvrde da koi šaran može živjeti i duže od 100 godina. Možda pretjeruju ali budite uvjereni da je to ljubimac koji će ako mu pružite dobre uvjete izrasti u prekrasnu ribu čak do 1 metar u duljinu. A što se dugovječnosti tiče ako se naučite brinuti o ribi i ribnjaku čeka vas dugi dugi niz godina uživanja u ribnjaku i najljepšim i najpitomijim ribama koje će te u kratkom roku naučiti i da vam jedu iz ruke. Ovaj blog u kojem ću se truditi ponajviše da vam prenesem naša iskustva služi da bi vas upoznao s čarima ovih riba ali se nadam da ce vam pomoći da ne griješite koliko i mi. Vjerujte mi ja sam griješio mnogo kao i moji prijatelji . Ukoliko imate problema ili savjeta autorima ovog uratka ili drugim čitateljima komentirajte mi cemo svakodnevno čitati vaše komentare i pokušati što točnije obraditi željene teme.



POZDRAV.